סמארטפון מומלץ לילדים

יולי 24, 2022

טיפים לבחירת סמארטפון לילד

למה כדאי לקנות לילד סמארטפון?

הסמארטפון הוא אחד הכלים החשובים ביותר לילד. ניתן להשתמש בו לצפייה בסרטים, ללמוד, לשחק משחקים ולהכין שיעורי בית. זהו כלי שימושי המספק בידור ועוזר לילדים בחיי היומיום שלהם. בנוסף, שימוש הילד בסמארטפון מקל מאוד על ההורים לשמור על קשר עם ילדיהם כאשר הם לא נמצאים באזור. בעולם של היום, מכשירים אלה הפכו לחלק בלתי נפרד מחיינו וגיל הילדים המבקשים לקנות עבורם סמארטפון הולך וקטן כל הזמן. יחד עם זאת, יש מספר לא קטן של גורמים שצריך לקחת בחשבון על מנת שהשימוש במכשיר יהיה בטוח ככל הנטען עבור הילד, ויקל על ההורים במקום ליצור את המצב ההפוך.

טלפון רגיל או סמארטפון?

אמנם קיימים דגמים ישנים של טלפונים שיספקו את הפונקציה החשובה ביותר והיא השמירה על הקשר עם ילדכם, הסמארטפונים עדיפים עליהם במידה רבה, שכן הם מאפשרים לילד לקבל גישה לתוכן מגוון יותר שיכול לתרום להתפתחותו (למשל סרטונים וספרים שיכולים לעזור בלימודים וכו‘). בנוסף, הסמארטפון מציע מגוון רחב של משחקים וסרטים שיכולים להיות דרך מצוינת לספק בידור לילדכם בשעות הפנאי. סיבה אחרונה וחשובה ביותר היא העובדה הסמארטפון הוא כלי בלתי נפרד מהתקשורת כיום, במיוחד בקרב הדורות הצעירים, והוא מאפשר לילד להישאר מעודכן בכל המתרחש בסביבה שלו ולהרגיש שייך ומחובר.

מתי הגיע הזמן לקנות?

הרבה הורים שואלים את עצמם מתי זמן הנכון ביותר לקנות לילדיהם סמארטפון. והתשובה לכך תלויה בצרכים של הילד והסיבה שהוא רוצה להשתמש במכשיר, ונתונה לשיקולים האישיים של ההורים. בשורה התחתונה, יש לזכור שהסיבה הראשונית עבורה רוב ההורים יירצו לקנות סמארטפון עבור הילד היא על מנת שיוכלו לשמור על קשר איתו בכל עת ולוודא שהוא בטוח ומוגן. לכן, כלל הברזל הוא שברגע שהילד התחיל להתרחק מהבית ללא השגחת ההורים לפרקי זמן ארוכים, הגיע הזמן להתחיל לשקול לקנות לילד אמצעי תקשורת (לרוב, סמארטפון זוהי האפשרות הנוחה ביותר). חלק מההורים ייראו לנכון לספק לילד מכשיר עם תחילת הלימודים בבית הספר (גילאי 7-8), וחלק יעדיפו לחכות שהילד יהיה גדול מספיק להתנהל באחריות עם המכשיר (למשל גילאי 10 ומעלה). הכל תלוי במידה רבה בהשקפת האישיות ובצרכים.

מה חשוב לוודא לפני שקונים?

למרות היתרונות הרבים של רכישת סמארטפון לילדכם, קיימות לא מעט סכנות הכרוכות בשימוש לא נכון במכשיר. כהורים, חשוב לוודא שהילד שלכם משתמש בצורה נכונה במכשיר כדי שלא ייגרם יותר נזק מאשר תועלת. אנו נעבור על מספר גורמים שיכולים לעזור לכם לבחור את הסמארטפון הטוב ביותר שיספק את החוויה המיטבית עבורכם ועבור ילדיכם.

גיל

כשבוחרים סמארטפון לילד, חשוב להתייחס לגיל ולקנות מכשיר בהתאמה. ככלל, ככל שהילד צעיר יותר, כך ישנה עדיפות לרכוש מכשיר בעל פונקציות פשוטות יותר, כך שיהיה פשוט וקל יותר לתפעול. בנוסף, לכל גיל יש צרכים שונים לשימוש בסמארטפון וככל שהגיל עולה, קיים צורך ביותר אפשרויות (למשל גלישה חופשית באינטרנט, מגוון רחב יותר של אפליקציות ועוד).

גבולות ובטיחות

על מנת שהשימוש בסמארטפון יהיה בטוח ככל הניתן עבור ילדיכם, חשוב שתציבו גבולות שימנעו שימוש לרעה במכשיר. ניתן לחלק פרמטר זה לשני חלקים:

הגבלה כברירת מחדל

מדובר בהגבלות שההורים קובעים ומציבים מראש במכשיר הסמארטפון על מנת לוודא שימוש אחראי במכשיר מצד הילד. ככל שהגיל קטן יותר, כך יש צורך בפונקציות שימוש פחותות ומספר רב יותר של הגבלות בתוך המכשיר. לדוגמה, לילד צעיר לא תהיה גישה חופשית לפונקציות כמו אינטרנט, תשלומים, אפליקציות חברתיות מסוימות וכו’. ניתן להגביל גישה לחלקים מסוימים בסמארטפון בעזרת סיסמאות, להגביל הורדה של אפליקציות ללא אישור, התקנת אפליקציות איתור או להשתמש בפונקציות בקרת הורים בהתאם לגיל הילד.

 

הסברה

ככל שגיל הילד עולה, כך פוחתות האפשרויות של ההורים להגביל את הילד מבלי שזה יפגע באיכות התקשורת ביניהם. למרות שההגבלות נועדו לשמור על ילדיכם, לא ניתן לצפות מראש לכל התרחישים. חשוב לא פחות לספק לילדיכם את הכלים להתנהלות נכונה עם מכשירי הסמארטפון וכאן נכנסת לתמונה ההסברה. על מנת שילדכם יוכל להתנהל בצורה אחראית, עליכם להסביר לילד את החוקים של מה מותר ואסור, באילו תכנים מותר לצפות, כיצד להתנהל ברשת חברתית, לאילו אתרים יש להם גישה וכן הלאה. בנוסף, כחלק מההסברה עליכם לוודא כי הילד מבין ומסכים להתחייב לשימוש אחראי במכשיר, להיות נגיש כאשר אתם מתקשרים, ולדעת לנהל את זמן הפנאי שלו בצורה נכונה. כל אלה יספקו לילדכם את הכלים הנדרשים לשימוש אחראי ובטוח ויפחיתו את הצורך שלכם במעקב תמידי אחר ילדיכם.

עלויות

מחיר של סמארטפון המספק את כל הצרכים של ילדיכם לא חייב להיות גבוה. אין סיבה לרכוש את הדגם המשוכלל ביותר לילד צעיר, ותמיד יש לזכור את המטרה העיקרית של הרכישה והיא- שמירה על קשר! ניתן למצוא מכשירים באיכות טובה שיבטיחו שימוש מהנה ובטוח עבור ילדיכם בטווח של עד 1500 שקלים, הכוללים בתוכם את רוב הפונקציות שניתן למצוא בסמארטפונים המתקדמים ביותר.

לסיכום

קניית סמארטפון עבור ילדיכם יכולה להקל עליכם מאוד בתקשורת היומיומית, ומדובר בהשקעה טובה ורלוונטית מאוד במיוחד בעולם הטכנולוגי של היום. היתרונות רבים ומאפשרים לילדיכם לתקשר בצורה נוחה, להיעזר במכשיר ללמידה ומספקים דרך מצוינת להעביר את הזמן בשעות הפנאי. למרות שקיימות גם סכנות לא מעטות, ניתן לספק בקלות את הכלים הנדרשים עבור ילדיכם לשימוש בטוח ואחראי במכשיר.

 

Yuval
Yuval
דילוג לתוכן