איך בוחרים עורך דין מקרקעין מומלץ

ינואר 24, 2023

10+ מוצרים שנבדקו
15 שעות מחקר
100 ביקורות שנבחנו
ללא פרסומות

מזל טוב! אתם עומדים לרכוש או למכור נכס מקרקעין! הטעות הכי גדולה ונפוצה שנוטים לעשות היא לנסות לחסוך על ההוצאות הנלוות כמו שמאי ועו"ד. לרובכם, מדובר בעסקה היקרה ביותר בחייכם, ואם את הרכב כולנו דואגים להכניס למוסך לבדיקה לפני שאנחנו רוכשים אותו, חשוב שנכס הנדל"ן שלכם יטופל בידיהם של בעלי המקצוע הרלוונטיים הטובים ביותר!

את עורך הדין במקרה הזה אתם תצטרכו בעיקר על מנת שהוא יגן עליכם בחוזה הרכישה/מכירה של אותו נדל"ן. לרוכשים ולמוכרים בעסקה שכזו יש זכויות וחובות, וחשוב שיהיה לצדכם עורך דין טוב שיוודא שהעסקה עוברת בהצלחה ובצורה תקינה, ושהזכויות שלכם נשמרות.

ניסיון בתחום

עורך דין ותיק שמטפל בעסקאות נדל"ן, יהיה בקיא יותר וישלוט הן בהסכם המכר והן בביקורקטית העברת הבעלים מול הרשויות והטאבו לעומת אחד שעוסק בפועל בתחום במשך שנים בודדות. יש מידע רב לדעת בתחום המקרקעין, בין אם את סוגי העסקאות השונות, כמו למשל עסקת רכישת נדל"ן מקבלן, נכס יד שניה, עסקת קומבינציה, רכישת שטח חקלאי, נחלות, כאשר יש צורך להפשיר קרקעות או להמיר את המהות וכו'. הצלחת העבודה רבת האחריות של עורך הדין בתחום הנדל"ן תלויה ברמת ניסיונו ובבקיאותו בחומר.

עשו השוואה

מה הסיכונים בלקחת עו"ד חסר ניסיון בתחום?

למרות שבדרך כלל עסקאות מכירה ורכישה של נדל"ן אינן מגיעות אל כותלי בית המשפט ואין ליטיגציה, מוטלת אחריות כבדה מאוד על כתפיו של עורך הדין. ראשית, כאמור, הוא אחראי על ניסוח הסכם המכר שלכם. בהסכם המכר יש תחנות, אשר אמורות להתבצע תוך זמן מוגדר. בכל תחנה אמורות להתבצע פעולות על ידי אחד הצדדים או שניהם; בין אם ביצוע תשלום, השגת מסמכים מהרשויות כמו היעדר חובות או עיקולים על הנכס וכו'. על הצדדים לעמוד במועדים ובזמנים שהוגדרו בחוזה, מה שמצריך בקיאות בבירוקרטיה הרלוונטית.

עו"ד שלא בקיא בהתנהלות מול הרשויות והטאבו, סביר להניח שלא יעמוד במועדים הקבועים בחוזה, מה שעלול לגרור קנסות כמו פיצויים לצד השני ו/או הוצאות לא הכרחיות מצדכם.

סיכון אף גדול יותר הוא שעורך הדין לא יזהה כוונות זדוניות מצד הצד השני לעסקה, ולא ידע לצפות תרמיות או מעשי נוכלות כלפיכם, או להבדיל לא ידע לתקן רשלנות שנגרמת על ידי הצד השני לעסקה – מה שעלול להביא לפיצוץ העסקה ואי השלמתה בהצלחה. 

לכן אנו ממליצים, בכל לשון של המלצה, לשכור עו"ד מנוסה, הבקיא בחומר, שמכיר את ההתנהלות מול הרשויות, ושידע לקחת אחריות עליכם ועל העסקה, ולהגן עליכם מכל הכיוונים. בדרך כלל ההתנהלות מול הטאבו והרשויות המקומיות היא מסורבלת ולא פשוטה בלשון המעטה.

השיגו המלצות

פנו לבני ומשפחה וחברים ובקשו הפניות לעורך דין שהם מכירים או שעבדו איתו עבור עסקת הנדל״ן שלהם. שאלו אותם האם היו מרוצים מהשירות שלו ואיך הייתה התקשורת איתו לאורך כל ביצוע העסקה. כמו כן, לכל איזור יש את לשכת הטאבו המשוייכת לו, וכל רשות מקומית דורשת ניירת מעט אחרת, ומציבה תנאים שונים לקבלת האישור להחלפת בעלות על הנכסים. גשו לקבוצות בפייסבוק או במדיות חברתיות אחרות של העיר או הישוב בו נמצא הנכס אותו אתם מעוניינים למכור או לרכוש, בקשו שם המלצות לעו"ד בתחום הנדל"ן. במידה ותראו הרבה תגובות הממליצות על אותו עו"ד, יכול מאוד להיות שזה עורך הדין הבולט ביותר באיזור הרלוונטי עבורכם, ושהוא ידע טוב ביותר כיצד להתמודד מול הקשיים והאתגרים הכרוכים בהליך רכישת או מכירת נכס המקרקעין.

editor
editor
דילוג לתוכן